912/​150

Knud Larsen (f. Vinderød 1865, d. Frederiksberg 1922)

“Unge Piger ved Stranden”. Sign. Knud Larsen 1911–12. Olie på lærred. 80×112.

Udstillet: Antagelig Charlottenborg 1912 nr. 331.

“Weilbachs dansk Kunstnerleksikon”, 1996, bind 5, s. 30 omtaler Knud Larsens malerkunst: “Fremhæves må de jyske landskaber. Her finder vi spor af både Hans Smidth og Vilh. Kyhns farveholdning, mens man i genrebillederne, som f.eks. ”Børnene binder kranse“, hvor han benytter lysere farver og et næsten impressionistisk lys, mærker både P. S. Krøyers og Theodor Philipsens betydning for ham”. Det gælder også for nærværende maleri, hvor Vilhelm Kyhn og P. S. Krøyers indflydelse gør sig gældende.

Malerier og tegninger, 6. marts 2023

Vur­dering

30.000–40.000 DKK

Hammerslag

90.000 DKK