Laurits Schmidt-Nielsen (f. Randers 1879, d. sst. 1952)
Parti fra Skagen Nordstrand. Sign. L. Schmidt-Nielsen 1939. Olie på lærred. 28×39.
Behov for let overfladerensning. Mindre krakeleringer.