2049/​79

Ubekendt maler, 19. årh.

Landskab med teglværk i tågedis. Betegnet Dahl. Dateret på bagsiden 1837. Olie på træ. 57×82.

Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 846, 2014 nr. 7

Retoucherede afskalninger. Enkelte minimale afskalninger og krakeleringer.

Ældre malerier, møbler og varia, 30. november 2020

Vur­dering

20.000–25.000 DKK

Hammerslag

14.000 DKK

14.000 DKK