Ubekendt maler, 19. årh.
Landskab med teglværk i tågedis. Betegnet Dahl. Dateret på bagsiden 1837. Olie på træ. 57×82.
Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 846, 2014 nr. 7
Retoucherede afskalninger. Enkelte minimale afskalninger og krakeleringer.
Ældre malerier, møbler og varia, 30. november 2020