1951/516
Dansk snedkermester
Skrivebordsstol. Svungen ryg og sider samt sømbeslået sæde med betræk af patineret cognacfarvet skind. Opsat på senere uoriginale sortmalede ben. Antageligt udført 1920erne.
Brugspatina, herunder ridser, mærker, skjolder og krakeleringer.
Moderne kunst og design, 17. december 2019
Vurdering
Hammerslag
15 bud