922/​171

Sjælden kaukasisk vin-drikkekar “azarpeshi” af sølv, af traditionel form, cirkulært-profileret laf, monteret med floral ornamentering til det lange håndtag med tilspidset tunge, dekoreret med niello-arbejde i form af blomster og geometriske mønstre. Bagsiden af laffet stemplet med tre georgiske og identiske kontrolmærker for sølv. Georgien, 17. årh. Vægt 274 g. L. 34,5 cm.

Et vin-drikkekar som denne var brugt til f.eks. bryllupper, hvor gæsterne hver havde en til at drikke af fra en fælles bowle. Dette vin-drikkekar kan dateres til regeringstiden af Kong Heracluis II af Georgien (1762–1798). Han opnåede magten over et forenet Georgien, men kort efter hans død blev landet overtaget af Rusland.

Bestil konditionsrapport

Budfrist

Vur­dering

30.000–40.000 DKK

Kom­mis­sions­bud

Hvad er et kommissionsbud?