2041/​344

Skotsk George III standur i kasse af egetræ. Værk med sekund- og datoangivelse. Signeret D. Sutherland, Keith. 18. årh.s slutning. H. 212.

Kassen muligvis 19. årh.s slutning eller i det mindste forandret. Lodder og pendul medfølger. Tre nøgler medfølger.

Ældre malerier, møbler og varia, 5. oktober 2020

Ure ▸ Standure

Vur­dering

2.000–3.000 DKK

Hammerslag

1.000 DKK

1.000 DKK