2041/344
Skotsk George III standur i kasse af egetræ. Værk med sekund- og datoangivelse. Signeret D. Sutherland, Keith. 18. årh.s slutning. H. 212.
Kassen muligvis 19. årh.s slutning eller i det mindste forandret. Lodder og pendul medfølger. Tre nøgler medfølger.
Ældre malerier, møbler og varia, 5. oktober 2020
Vurdering
Hammerslag