Børge Mogensen (f. Aalborg 1914, d. Gentofte 1972)
Grethe Meyer (f. 1918, d. 2008)
“Boligens Byggeskabe”. Reolvæg i to sektioner, front med låger og rammer af oregonpine. Grålakerede hylder, sider og bagklædninger. Greb af kernelæder, beslag af messing. Udført for C. Danel. H. 208. B. 70 og 135. D. 34. (2)
Model præsenteret på Snedkerlauget jubilæumsudstilling i Forum 1954.
Litteratur: Arne Karlsen & Anker Tiedemann, “Dansk Brugskunst”, s. 104.
Litteratur: Frederick Sieck, “Dansk Møbelkunst”, s. 178. Litteratur: Mobilia 1958.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Falmet. Nuanceforskelle. Bagbeklædning med huller.
Moderne kunst og design, 19. oktober 2021
30 bud