Engelsk lygteur i kasse af mahogni med skive af messing, værk med datoviser og repetion. Sign. Robert Leumas London. 18. årh.s slutning. H. 58 cm. W. 31 cm. D. 19 cm.
Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Der gives ingen garanti for værkets funktion. Optræksnøgle, pendul og nøgle medfølger.
Ældre malerier, møbler og varia, 25. januar 2021