2149/​9015

Engelsk lommeur med spindelgang, i dobbeltkasse af sterlingsølv, hvid skive med arabertal, værk signeret J. Wood London, serienr. 4194. Begge kasser stemlet med årsbogstav for London 1758, mestermærke NT(?). Vægt i alt 102 g. Kassediam. 41/48 mm.

Proveniens: Privat samling

Uret fungerer, men der garanteres ikke for funktionaliteten. Skive med enkelt lille hårrevne ved kl. 6 samt enkelte små kantafslag. Bagkasse let bulet samt med senere utydelig indridset inskription, bl.a. RPJ og 1804.

En privat samling lommeure, 6. december 2021

Ure ▸ Lommeure

Vur­dering

4.000 DKK

Hammerslag

2.000 DKK

2.000 DKK