912/​240

Adam Fischer (f. Frederiksberg 1888, d. Ordrup 1968)

Madonna med barn, 1917. Usign. Gips. H. 43.

Proveniens: Kunstnerparret Ellen og Adam Fischer. Proveniens: Bruun Rasmussen Kunstauktioner, København, december 2010. Proveniens: Privatsamling, Danmark. Udstillet: “Form-Figur-Natur. Adam Fischer. Ellen Fischer. Tora Garde. Malerier, skulpturer, stentøjsrelieffer”, Munkeruphus, 1999, kat. nr. 2.

Moderne malerier, skulpturer og grafik, 7. marts 2023

Vur­dering

25.000–30.000 DKK

Hammerslag

15.000 DKK