841/​980

Knud Agger (f. Holstebro 1895, d. Helsingør 1973)

Erhvervet af Trapholt i juni 2013.

Siddende kvinde ved et vindue. Sign. Agger. Olie på lærred. 170×77.

Proveniens: Familien Birk, Randers. Proveniens: Tidligere i møbelarkitekt Børge Mogensens samling.

Litteratur: Thomas Mogensen: “Et fuldt møbleret liv. En bog om Børge Mogensen”, København 2004, gengivet s. 156. Udstillet: “Nutidskunst i Randers Eje”, Randers Kunstmuseum, 1966. Udstillet: Den Frie Udstillings Bygning, København; label on the stretcher (1).

Malerier, grafik og sølv, 12. juni 2013

Vur­dering

20.000 DKK

Hammerslag

26.000 DKK