1950/​885

Gunnar Nylund (f. Paris 1904, d. 1997)

“Rubus”. Cylindrisk vase af stentøj, modelleret med kort hals, dekoreret i grålige glasur med brunlige elementer. Sign. GN. Udført hos Rörstrand. H. 52.

Enkelte, mindre overfladeridser.

Moderne kunst og design, 10. december 2019

Vur­dering

4.000 DKK

Hammerslag

2.500 DKK

2.500 DKK