1950/885
Gunnar Nylund (f. Paris 1904, d. 1997)
“Rubus”. Cylindrisk vase af stentøj, modelleret med kort hals, dekoreret i grålige glasur med brunlige elementer. Sign. GN. Udført hos Rörstrand. H. 52.
Enkelte, mindre overfladeridser.
Moderne kunst og design, 10. december 2019
Vurdering
Hammerslag