2138/81
Renaissance kugleske af sølv, snoet skaft med kugle-endestykke, laf indvendig graveret med stiliseret bladornament samt inskriptionen “KABL PBR SON SCHBNKBP DVMEEDEEOMS DOEBRDENBSGHB”. Stemplet med uidentificeret bomærke. 17. årh. Vægt 30 g. L. 13,5 cm.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Bulet kugle med to perforeringer. Laf spids tynd- og skævslidt.
Ældre malerier, møbler og varia, 20. september 2021
Vurdering
Hammerslag
16 bud