Rigmor Andersen (f. Aarhus 1902, d. Søllerød 1995)
Rullebord af cubamahogni med massiv top, to opklappelige plader samt underliggende hylde. Front med to skuffer. Opsat på hjul af metal. Formgivet 1931. Udført og mærket hos Rud. Rasmussens snedkerier. H. 67. L. 82,5/165,5. B. 65.
Proveniens: Rigmor Andersen, sidenhen nedarvet i familien.
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker og hak. Skjolder, ujævn falmet og ujævn slebet på underliggende hylde.
Moderne kunst og design, 11. maj 2021