Mogens Andersen (f. København 1916, d. sst. 2003)
“Figur i interiør”, 1945. Usign. Olie på to sammensyede lærreder. 195×115.
Udstillet: “Figurbilleder 1935–45”, Aarhus Kunstmuseum, 1990, kat. nr. 23. Udstillet: “Mogens Andersen ”Fra atelieret", Randers Kunstmuseum, 2002.
Enkelte krakeleringer. Ellers original stand.
Moderne kunst og design (udskudt), 22. oktober 2020
12 bud