899/​2

Jens Juel (f. Balslev på Fyn 1745, d. København 1802)

“Mand med turban”. 1766/67. Usigneret. Olie på lærred. 34×30.

Ellen Poulsens fortegnelse over Jens Juels malerier nr. 47, afb. s. 39 (her fejlagtigt noteret, at maleriet måler 34×39 cm).

Udstillet: Det Nationalhistoriske Museum på Frederiksborg Slot, “Hvis engle kunne male... Jens Juels portrætkunst”, 1996, kat. nr. 8 afb. s. 142. Litteratur: “Kunst i Privateje”, 1945, bd. II, omtalt s. 214 (her fejlagtigt omtalt som et selvportræt).

Charlotte Christensen: “Hvis engle kunne male... Jens Juels portrætkunst”, 1996, omtalt og afbildet s. 142. Her skriver CC blandt andet følgende om nærværende maleri: “Maleriet af manden med turban, der engang bar betegnelsen ‘ selvportræt”, er et karakterhoved fra Juels studietid ved Kunstakademiet i Københavm. Det er dramatisk belyst, med en “caravaggesk” effekt, der er gankse altmodisch i anden halvdel af det attende århundrede. Lysvirkninger af lignende art kendes fra hans tid i Hamburg, men dyrkedes også af maleren Johan Hörner i København. I Hamburg kan Juel have studeret den lokale portrætmaler Domenicus van der Smissen (1704–1760), en elev af Balthasar Denner."

Proveniens: Baron Preben Bille-Brahe-Selbys samling, hans dødsboauktion, Winkel & Magnussen 112, 1932 nr. 33, her erhvervet af grosserer Chr. V. Jacobsen (1945). Fru Margrethe Jacobsens dødsboauktion, Bruun Rasmussen auktion 141, 1962 nr. 398, afbildet s. 77. Her erhvervet af nuværende ejers familie.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: fine-art@bruun-rasmussen.dk

Malerier og tegninger, 1. december 2020

Vur­dering

60.000–80.000 DKK

Hammerslag