1820/1731
Fire figurer af udskåret og forgyldt træ, prydet med glasflusser, to knælende munke i Mandalay stil samt to stående munke holdende almisseskål, den ene på nyere sokkel. 19.-20. årh. H. 20–28,5. (4)
Revner i træet. Den ene knælende munk med afslag på hånd. Afskalninger.
Varia, 17. maj 2018
Vurdering
Hammerslag