2148/​581

Kjellander

Vase samt tilhørende underskål af klart glas med hhv. facetslebne- og sandblæste mønstre i relief. Sign. Kjellander 1936. Udført i Kjellanders eget værksted. H. 19,5. Diam. 23,3. (2)

Almindelig brugsslitage. Nogle overfladeridser samt enkelte mindre mærker og hak.

Moderne kunst og design, 30. november 2021

Vur­dering

3.000–4.000 DKK

Hammerslag

1.500 DKK

1.500 DKK