900/​76

Walter Charles Horsley (f. London 1855, d. Willesley 1921)

En ung elegant egyptisk kvinde læner sig ud ad vinduet for at kunne kigge ned på gaden. Sign. Walter Horsley. Olie på lærred. 62×52.

Walter Charles Horsley var søn af genre- og historiemaleren John Callcott Horsley (1817–1903). Han debuterede i 1875 på the Royal Academy, hvor han udstillede regelmæssigt indtil 1911. Han er kendt for sine mange orientalistiske motiver, som han i modsætning til mange af sine samtidige engelske orientalistiske kunstner-kolleger havde set med egne øjne på sine mange rejser til blandt andet Indien, Nordafrika og Egypten.

Malerier, møbler, tæpper, kunsthåndværk og bøger, 8. marts 2021

Vur­dering

20.000–30.000 DKK

Hammerslag

18.000 DKK