2417/​903

En samling litteratur omhandlende dansk og tysk design. (3)

Bestående af:

“Arkitekten Palle Suenson”. Johan Casper Crone og Peter Hancke. Christian Ejlers' Forlag, København 1987.

Salgskatalog fra E. Kold Christensen indeholdende 23 plancher over Poul Kjærholms møbler i gråt papomslag. En større planche fra E. Kold Christensen, samt 6 planscher og foldere fra PP Møbler medfølger.

“Einzelmöbel und Neuzeitliche Raumkunst”. Alexander Koch. Verlaganstalt Alexander Koch, Darmstadt 1930.

Almindelig brugs- og alderspatina, herunder ridser og mærker. Gullige sider. “Einzelmöbeln” med enkelte skjolder og pletter.

Moderne kunst og design, 23. april 2024

Vur­dering

3.000 DKK

Hammerslag