En samling litteratur omhandlende dansk og tysk design. (3)
Bestående af:
“Arkitekten Palle Suenson”. Johan Casper Crone og Peter Hancke. Christian Ejlers' Forlag, København 1987.
Salgskatalog fra E. Kold Christensen indeholdende 23 plancher over Poul Kjærholms møbler i gråt papomslag. En større planche fra E. Kold Christensen, samt 6 planscher og foldere fra PP Møbler medfølger.
“Einzelmöbel und Neuzeitliche Raumkunst”. Alexander Koch. Verlaganstalt Alexander Koch, Darmstadt 1930.
Almindelig brugs- og alderspatina, herunder ridser og mærker. Gullige sider. “Einzelmöbeln” med enkelte skjolder og pletter.
Moderne kunst og design, 23. april 2024