1947/843
Arne Jacobsen (f. København 1902, d. sst. 1971)
“AJ”. Bestik af rustfrit stål. Udført og stemplet hos A. Michelsen. (45)
Bestående af: 9 middagsknive, 3 middagsgafler, 3 middagsskeer, 8 dessertskeer, 9 smørknive, 4 store teskeer, 2 teskeer, 4 kaffeskeer, 2 pålægsgafler, 1 salatsæt.
Fremstår med brugspatina, herunder ridser og mærker.
Moderne kunst og design, 19. november 2019
Vurdering
Hammerslag
23 bud