2024/38
George II standur i kasse af nøddetræ, urskive af messing sign. S Decharmes, London. Værk med månefase, dato og sekundangivelse. 18. årh.s begyndelse. H. 217.
Simon de Charmes (aktiv 1691–1730).
Fremstår med alders- og brugsslitage. Lodder, pendul samt dørnøgle medfølger.
Ældre malerier, møbler og varia, 8. juni 2020
Vurdering
Hammerslag