2024/​38

George II standur i kasse af nøddetræ, urskive af messing sign. S Decharmes, London. Værk med månefase, dato og sekundangivelse. 18. årh.s begyndelse. H. 217.

Simon de Charmes (aktiv 1691–1730).

Fremstår med alders- og brugsslitage. Lodder, pendul samt dørnøgle medfølger.

Ældre malerier, møbler og varia, 8. juni 2020

Ure ▸ Standure

Vur­dering

6.000–8.000 DKK

Hammerslag

4.000 DKK

4.000 DKK