1949/​8587

Østrig-Ungarnsk cigaretetui i russisk stil af forgyldt sølv med kæde, lunte og rum til tændstikker, prydet med rød translucid emalje på guillocheret grund. Mester George Adam Scheid, Wien 1872–1922, lødighed 900. Tyske import stempler. Vægt i alt 206 g. L. 9,5.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Underside med let mat-ridset overflade. Indvendigt graveret Karen.

Russisk tema, 5. december 2019

Sølv ▸ Rusland

Vur­dering

6.000 DKK

Hammerslag

3.200 DKK

3.200 DKK
3.000 DKK