1949/8587
Østrig-Ungarnsk cigaretetui i russisk stil af forgyldt sølv med kæde, lunte og rum til tændstikker, prydet med rød translucid emalje på guillocheret grund. Mester George Adam Scheid, Wien 1872–1922, lødighed 900. Tyske import stempler. Vægt i alt 206 g. L. 9,5.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Underside med let mat-ridset overflade. Indvendigt graveret Karen.
Russisk tema, 5. december 2019
Vurdering
Hammerslag