2003/1130
Diamantvedhæng af 14 kt. rhodineret guld i form af hjerte prydet med talrige brillantslebne diamanter, i alt ca. 1.19 ct. Kæde af 14 kt. rhodineret guld medfølger. Vedhæng inkl. øsken 26×18 mm. Farve: Top Wesselton (F-G). Klarhed: VVS. L. 43,5 cm. 1990. (2)
Diamantbevis fra Ararat dateret den 25–1-90 medfølger.
Fremstår med mindre alders- og brugsslitage.
Smykker, 15. januar 2020
Vurdering
Hammerslag