2003/​1130

Diamantvedhæng af 14 kt. rhodineret guld i form af hjerte prydet med talrige brillantslebne diamanter, i alt ca. 1.19 ct. Kæde af 14 kt. rhodineret guld medfølger. Vedhæng inkl. øsken 26×18 mm. Farve: Top Wesselton (F-G). Klarhed: VVS. L. 43,5 cm. 1990. (2)

Diamantbevis fra Ararat dateret den 25–1-90 medfølger.

Fremstår med mindre alders- og brugsslitage.

Smykker, 15. januar 2020

Vur­dering

8.000–10.000 DKK

Hammerslag

4.600 DKK

4.600 DKK
(Autobud) 4.400 DKK
4.200 DKK
4.000 DKK