879/​1884
Henrik Wigström: Russisk påskeæg i form af vedhæng. H. 1,7 cm. Proveniens; Storfyrstinde Anastasia Mikhailovna af Rusland (1860–1922).

Be­skriv­el­se

Russisk kejserligt Fabergé påskeæg i form af vedhæng af 14 kt. guld, dekoreret med laksefarvet translucent emalje på guillocheret grund, top i flerfavet guld med gadronerede spidser, hvorunder guirlander med krydsbånd, prydet med rosenslebne diamanter. Værkmester Henrik Wigström, utydelig guardeinstempel, lødighed 56. Skt. Petersborg, 20. årh.s begyndelse. H. 1,7 cm.

Henrik Wigström var i flere år chefassistant for værkmester Mikhail Perchin hos Fabergé i Skt. Petersborg. Ved Perchins død i 1903 blev Wigström hans efterfølger som værkmester.

Proveniens: Storfyrstinde Anastasia Mikhailovna af Rusland (1860–1922). Herefter hendes efterkommere til idag.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt russian@bruun-rasmussen.dk

Russisk kunst og ikoner, 8. juni 2018

Smykker ▸ Rusland

Kunstner

Henrik Wigström (, Fabergé, Skt. Petersborg 20. årh.s begyndelse)

Vur­dering

80.000–100.000 kr.

Hammerslag