Peter Ilsted (f. Sakskøbing 1861, d. København 1933)
Interiør med to små piger ved et bord. Sign. monogram 1904. Olie på lærred. 49×43.
Antageligt det hos Winkel & Magnussen i 1904 som nr. 68 udstillede maleri “Lektielæsning”.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: fine-art@bruun-rasmussen.dk
Malerier, 9. juni 2020