Günther Förg (f. Füssen 1952, d. Freiburg 2013)
Uden titel, 2001. Sign., dateret og nummereret 2/10 på bagsiden. Bemalet bly monteret på plade. 40×30.
Udført i en edition på 10 håndmalede eksemplarer, dette er eks 2/10.
Proveniens: Galerie Mikael Andersen, København. Produceret i forbindelse med Günthers Förgs ophold i galleriets atelierhus i Vejby, sommeren 2001. Proveniens: Privatsamling, København. Erhvervet fra ovenstående.
Værket er registreret i Günther Förgs arkiv som Nr. WVF.01.B.0616. Vi takker Hr. Michael Neff fra The Estate of Günther Förg for de oplysninger om værket han venligst har stillet til rådighed.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt modernart@bruun-rasmussen.dk
Malerier, skulpturer og foto, 5. marts 2019