1908/​546

Frits Henningsen (f. 1889, d. 1965)

Fristående tre-personers sofa med svunget, profileret stel af mahogni, opsat på seks ben. Sider, sæde samt ryg betrukket med cognacfarvet skind. Udført hos snedkermester Frits Henningsen. L. 230.

Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker. Nypolstret.

Moderne kunst og design, 19. februar 2019

Vur­dering

20.000 DKK

Hammerslag