905/98
Frans Schwartz (f. København 1850, d. sst. 1917)
Interiør fra en dagligstue med to unge kvinder, der vinder garn. Sign. monogram. Olie på lærred. 64×49.
Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 558, 1991 nr. 82, afb. s. 74.
Malerier og tegninger, 30. november 2021
Vurdering
Hammerslag