2039/12
To kinesiske Liuye Zun amfora vaser af porcelæn, dekorerede med peachbloom-glasur med grønne elementer. Mærket Khangxi, men antageligt sen Qing, ca. 1900. H. 11,5 og 14. (2)
Den ene vase restaureret ved hals og fod, registreringsnummer på siden af foden. Den anden mangler fodstykke, brændingsfejl og hårrevne på halsrand.
Ældre malerier, møbler og varia, 21. september 2020
Vurdering
Hammerslag