912/​152

Paul Fischer (f. København 1860, d. Gentofte 1934)

Vinterdag med folkeliv på Østergade, “Strøget”, set mod Kongens Nytorv. I forgrunden kunstnerens pelsklædte hustru og en arbejderdreng. I baggrunden en hesteomnibus, der svinger ned ad Østergade. Sign. Paul Fischer 1907. Olie på træ. 35×53.

Litteratur: Michael Varming, “Paul Fischers København - og vores”, 2006, omtalt og afbildet s. 10. Jane Sandberg, “Paul Fischer - Ingen kan tjene alle til takke”, 2005, afbildet s. 26.

Paul Fischer har mange gange malet København i regn eller sne, og han udtalte engang i et interview: “Jeg holder mest af København når sneen gør konturerne bløde eller lygteskæret spejler sig i den regnvåde asfalt”. (Jane Sandberg s. 28). Nærværende maleri er et godt eksempel på hans kunnen. Gennem de nøgne træer omkring Krinsen ses Det Thottske Palæ (den franske ambassade) og rytterstatuen af Christian V. Det gyldne bløde lys fra den nedgående sol lyser op i baggrunden.

Malerier og tegninger, 6. marts 2023

Vur­dering

800.000–1.000.000 DKK

Hammerslag

700.000 DKK