Hans Jørgen Hammer (f. København 1815, d. Rom 1882)
Parti fra et husmandssted med en lille dreng, der stolt viser sin høst frem til bedstemoder. Sign. monogram 1846. Olie på papir monteret på masonit. 30,5×24.
Proveniens: Bagermester Reinhard van Hauen (samlermærke på blændrammen, dateret 1930).
Nålehuller fra montering. Få minimale afskalninger. Behov for let overfladerensning.
Ældre malerier, møbler og varia, 25. maj 2020