2110/​797

Jens H. Quistgaard samt dansk sølvsmed (f. København 1919, d. 2008)

samt dansk sølvsmed

“Champange”, m.m. Diverse bestik- og serveringsdele af sterlingsølv og sølv. Udført og stempet hos hhv. O. V. Mogensen, Hans Hansen, m.fl. Vægt eksklusive dele med ibenholt og stål 88 g. (8)

Bestående af:

“Champange”: 3 middagsknive, 1 barneske L. 15., 1 kaffeske.

Hans Hansen: Kaviarske af sterlingsølv. Udført og stemplet hos Hans Hansen. Vægt 38 g. L. 6,4.

Dansk sølvsmed: Serveringsske af sølv, skaft isat ibenholt. Udført og stemlet anno 1927. L. 26,8.

Dansk sølvsmed: Tærteske med skaft af sølv og laf af rustfrut stål. L. 20,2.

Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Barneske med omfattende brugsslitage.

Moderne kunst og design, 9. marts 2021

Vur­dering

2.000 DKK

Hammerslag

1.100 DKK

1.100 DKK
(Autobud) 1.050 DKK
1.050 DKK
1.000 DKK