1921/119
Ubekendt maler, ca. 1900
Efterårsdag i udkanten af Assens med udsigt mod Vor Frue Kirke. Sign. monogram. Olie på lærred. 52,5×76,5.
To lapper på bagsiden. Behov for rensning. Mindre retoucheringer. Enkelte mindre afskalninger.
Ældre malerier og møbler, 20. maj 2019
Vurdering
Hammerslag