921/​70

Jens Juel (f. Balslev på Fyn 1745, d. København 1802)

Et par portrætter af bogholder i Asiatisk Kompagni Christophe Battier (1733–1786) og hustru Anna Elisabeth Battier, f. Storp (1755–1793). Han halv figur, siddende, mod venstre. I mørk, rødbrun jakke. På bordet grøn dug og bøger, grågrønlig baggrund. Hun halv figur en face. Brunlig kjole med kniplinger ved albuen, derover en grålighvid silkesaloppe. Et sort bånd om halsen og en snor ned på brystet, stort øresmykke og højt opsat hår. I hænderne en kurv med roser. Begge usignerede. Begge olie på lærred. 78×62. Originale rammer. (2).

Et par egenhændige gentagelser af nr. 117 og 118 i Ellen Poulsens fortegnelse over Jens Juels malerier, 1991. Hun fra 1771 og han er fra 1772, disse signerede.

Udstillet: Kunstforeningen, “Jens Juel Udstillingen”, 1909 nr. 20 og 21.

Omtalt: E. F. S. Lund, “Danske malede Portrætter”, bd. I, 1895 s. 21.

Christophe Battier var født i Schweiz og han var en af topfigurerne i Asiatisk Kompagni i København. I 1783 bryder skandalen ud. Kompagniet mangler næsten 700.000 rigsdaler i sin kasse – og både Battier og flere af de andre er som sunket i jorden!

Proveniens: Enkefru Mary Gamborg (dennes moder var f. Battier) (1909). I familiens eje til 1931. Winkel & Magnussen auktion 99, 1931 nr. 80 og 81, afb. s. 10 og 11, her købt af direktør Ragoczy. Bruun Rasmussen auktion Tresor 795, 2008 nr. 15, afb. s. 28 og 29.

Ældre malerier, 10. juni 2024

Vur­dering

300.000–400.000 DKK

Hammerslag