1309/1530
Engelsk dobbeltkapslet lommeur af 18 kt. guld, gylden skive med landskab, romertal og små sekunder, værk mærket Detached lever 13 Jewels samt signeret Graham London, kasse rigt graveret med flamingodanser og blomster. 19. årh. Vægt ialt 75 gr. Kassediam. 46 mm.
Uret går men der garanteres ikke for funktionaliteten. Skive løs og med let misfarvning. Sekundviser mangler. Glas løst/montering defekt. Kun bagkapsel stemplet med lødighed.
Varia, 28. februar 2013
Vurdering
Hammerslag