903/​124

Martinus Rørbye (f. Drammen 1803, d. København 1848)

Interiør fra kunstnerens værelse i klosteret St. Francesco ved Amalfi. Usigneret. Betegnet Klosteret St. Francesco Amalfi 1835. Bly og pen på papir. Bladstørrelse 21,5×28.

Rørbye gjorde ophold i klosteret St. Francesco ved Amalfi fra d. 1. august til d. 17. august under sit besøg til regionen 1835. I sin dagbog d. 1. august 1835 skriver han begejstret om sit værelse:

“Jeg traf her Primaveci [Eduard Primavesi] en ung Maler fra Cassel som jeg allerede i Rom havde lært at kjende, og vi to huusere nu ene i det deilige fordums Cappudsiner-Kloster. Jeg boer i to nydelige smaae Celler, der ere gjorte til et Kammer, og jeg har indrettet mig der saa net, at jeg siden min Ankomst til Italien aldrig har boet smukkere eller været mere fornøjet derved. Naturen er her Alt, hvad man kan ønske sig af Smukt. Jeg begyndte om Formiddagen paa et Studie i Klostergaarden og om Eftermid: paa et i Haugen. Om Aftenen spadserede vi ned til Amalfi. Jeg mangler Intet her uden min kjære Rose.”

(Martinus Rørbyes dagbøger, “Kilder til Dansk Kunsthistorie” (ktdk.dk) ved mag.art og ph.d. Jesper Svenningsen. Udgivet af Ny Carlsbergfondet).

Tilføjelse til katalog-tekst: På bagvæggen ses flere af kunstnerens olieskitser, som han arbejdede med før og under opholdet på klosteret. Blandt andet den bag døren “Parti i Castellamare” (ejer ukendt) med de karakteristike buer, fra 29. juli 1835 og den øverst til højre “Gård i Franciskanerklosteret i Sorrento” (privateje) og nederst til venstre “Pergola ved Kapucinerklosteret i Amalfi” (ejer ukendt) - sidstnævnte skitse er også nævnt i ovennævnte citat fra dagbogen: “Jeg begyndte om Formiddagen paa et Studie i Klostergaarden og om Eftermid: paa et i Haugen.”

Malerier og tegninger, 21. september 2021

Vur­dering

20.000–30.000 DKK

Hammerslag

120.000 DKK