905/​130

Ubekendt maler, ca. 1600

Adam og Eva i Edens have. Eva frister Adam. Usigneret. Olie på træ. 24×18.

Proveniens: Billedhuggeren Einar Utzon-Franks samling. Dennes dødsboauktion Bruun Rasmussen auktion 67, 1955 nr. 32.

Litteratur: Einar Utzon-Frank og Svend Rindholt, “Mange Slags Ting”, 1942, her gengivet i en artikel, der viser en samling billeder fra Professor Einar Utzon-Franks samling.

Malerier og tegninger, 30. november 2021

Vur­dering

20.000–25.000 DKK

Hammerslag