Anton Rooskens (f. Griendtsveen 1906, d. Amsterdam 1976)
Komposition. Sign. Rooskens 67 samt betegnet på bagsiden No. 181 Anton Rooskens, C. Krusemanstr. 18 A'dam. Olie på lærred. 75×60.
Proveniens: “Cobra 50 år”, Kunsthallen Kunstauktioner, auktion 496, København, 12. november 1998, kat. nr. 158, gengivet side 117.
CoBrA, 6. december 2022