2009/​49

Louis Auguste Francois Aumont (f. København 1805, d. Frederiksberg 1879)

Et par portrætter af Alexander Hans Frederik Brandt (1806–1859), præst på St. Croix (1847–1858), og dennes kone Camilla Auguste Brandt f. Bodenhoff (1820–1895). Han sign. Aumont, hun L. Aumont. Begge olie på papir/lærred monteret på træ. Hver 48 ×39. (2).

Nærværende portrætter blev udført af Louis Aumont på St. Croix.

Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 778, 2007, nr. 81. Afb. s. 83, samt auktion 1936, 2019 nr. 106.

Retoucheringer. Behov for rensning. Talrige krakeleringer. Afskalninger, primært langs kanter.

Ældre malerier, møbler og varia, 24. februar 2020

Vur­dering

10.000–15.000 DKK

Hammerslag