Ebba Carstensen (f. Västra Kvärnstorp, Skåne 1885, d. København 1967)
Opstilling, 1931. Sign. Ebba Carstensen; sign. og datering på bagsiden. Olie på lærred. 40×55.
Udstillet: Kunstforeningen, København, 1960. Kat. nr. 244.
”Det at være Kunstner er vist det bedste et Menneske kan være. Kun faa Ting kan sammenlignes med den Følelse, man har, naar man mærker, at man pludselig magter sine Midler og kan skabe, det man har paa Sinde, og det hænder dog engang imellem; saa oplever man noget, der bærer en over alle de strenge Arbejdsdage, som er Kunstnerens Hverdag.”
Ebba Carstensen i Samleren Tidsskrift for Kunst, marts, 1933.
Behov for let overfladerensning. Talrige afskalninger.
Moderne kunst og design, 14. marts 2023
13 bud