Det Kejserlige Glasværk
En samling af 16 russiske glas fra to ensartede servicer med variationer, helfacetteret på stilk med knap, oktogonalt fodstykke. Bestående af: Syv likørglas (H. 12), fire hvidvinsglas (H. 13,5), fire champagneglas (H. 19,5) og ét ølglas (H. 12). Heraf ni graveret “H”.
Desuden medfølger ialt 12 glas fra samme servicer med flere afslag, nemlig fem champagnegals, to champagneskåle, to hvidvinsglas, to likørglas og ét ølglas. (16+12).
Proveniens: Dansk diplomatfamilie. Erhvervet i Rusland i 1920'erne.
16 glas: Minimal aldersslitage, inklusive ét hvidvins- og ét likørglas med minimal afslag på mundrand samt to hvidvins- og to likørglas med minimal afslag i fodrand.
Russisk tema, 6. december 2021
15 bud