2149/​8683

Det Kejserlige Glasværk

En samling af 16 russiske glas fra to ensartede servicer med variationer, helfacetteret på stilk med knap, oktogonalt fodstykke. Bestående af: Syv likørglas (H. 12), fire hvidvinsglas (H. 13,5), fire champagneglas (H. 19,5) og ét ølglas (H. 12). Heraf ni graveret “H”.

Desuden medfølger ialt 12 glas fra samme servicer med flere afslag, nemlig fem champagnegals, to champagneskåle, to hvidvinsglas, to likørglas og ét ølglas. (16+12).

Proveniens: Dansk diplomatfamilie. Erhvervet i Rusland i 1920'erne.

16 glas: Minimal aldersslitage, inklusive ét hvidvins- og ét likørglas med minimal afslag på mundrand samt to hvidvins- og to likørglas med minimal afslag i fodrand.

Russisk tema, 6. december 2021

Vur­dering

3.000–5.000 DKK

Hammerslag

2.400 DKK

15 bud

(Autobud) 2.400 DKK
2.300 DKK
(Autobud) 2.200 DKK
2.100 DKK
(Autobud) 2.000 DKK
1.950 DKK
(Autobud) 1.900 DKK
1.850 DKK
(Autobud) 1.800 DKK
1.750 DKK
(Autobud) 1.700 DKK
1.650 DKK
(Autobud) 1.600 DKK
1.550 DKK
1.500 DKK