2434/120
En samling kinesiske snusflasker af jade, glas, porcelæn samt forskellige stenarter. Heraf to af glas med overfang udskåret i form af drager, føniks m.m., to af glas i form af hhv. fisk og fohund, samt én snusflaske af porcelæn delvist dekoreret med transfer. Hovedparten med låg og skeer af metal. 20.-21. årh. (15)
To snusflasker mangler låg, tre mangler ske.
Fra
i
Vurdering
1155339 |