1401/1549
Engelsk lommeur med spindelgang i dobbeltkasse af sterlingsølv, hvid skive med romertal, værk signeret Moses Holter No. 1814, kasser mærkede med sølvmærker for London ca. 1812. Vægt ialt 158 gr. Kassediam. 53/60 mm.
Uret går, men der garanteres ikke for funktionaliteten. Nøgle medfølger. Fremstår med alders- og brugsslitage. Svage krakeleringer på skiven.
Varia, 2. januar 2014
Vurdering
Hammerslag