Peder Mønsted (f. Grenaa 1859, d. Fredensborg 1941)
Parti fra en landsbygade i Jørlunde med et stråtækt hus. Sign. P. Mønsted Hjørlunde 1916. Olie på lærred monteret på træ. 24×26,5.
Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 2050, 2020 nr. 61.
Enkelte minimale retoucheringer og afskalninger ved øverste kant. Behov for rensning.
Ældre malerier, møbler og varia, 18. marts 2024
26 bud