1510/500
Philip Arctander (f. København 1916, d. sst. 1994)
“Muslingestolen”. Lænestol med armlæn og ben af bejdset bøg, sæde og ryg betrukket med dybthæftet, grøn stribet uld. Formgivet 1944. Udført i slutningen af 1940'erne hos Nordisk Staal- & Møbel Central, Danmark eller hos Vik & Blindheim, Sykkylven, Norge.
Brugsslitage. Stel og armlæn med ridser og mærker. Betræk med mindre smuds.
Moderne kunst og design, 3. marts 2015
Vurdering
Hammerslag
20 bud