1411/549
Lænestol med ben af bejdset bøg. Sæde, sider samt dybthæftet ryg betrukket med lyst plysstof. Model 1669. Formgivet ca. 1938. Udført hos Fritz Hansen 1940'erne.
Brugsslitage. Ben med ridser og mærker. Betræk med slitage, huller og smuds. Et par knapper mangler.
Moderne kunst og design, 11. marts 2014
Vurdering
Hammerslag
42 bud