2341/​546

Jens Søndergaard (f. Øster Assels 1895, d. Skovshoved 1957)

Badende. 1929. Sign. Jens Søndergaard. Olie på lærred. 93×120.

Udstillet: Nordiska konstförbundet, Sveriges Allmänna konstförening, Stockholm 1964 nr. 19 og Oslo november 1964.

Proveniens: ARB auktion 480, 1985 nr. 2.

Flere krakeleringer samt optørringsrevner. Mindre afskalninger. Behov for let overfladerensning.

Moderne kunst og design, 10. oktober 2023

Vur­dering

20.000–25.000 DKK

Hammerslag

16.000 DKK

16.000 DKK
15.500 DKK
15.000 DKK