905/95
Peder Mønsted (f. Grenaa 1859, d. Fredensborg 1941)
En sommerdag foran et gammelt stråtækt hus med stokroser og en ældre kvinde, der bælger ærter. Sign. P. Mønsted 1931. Olie på lærred. 35×50.
Malerier og tegninger, 30. november 2021
Vurdering
Hammerslag